یک نقل تاریخی

   یک روایت تاریخی: جریان رفع حصر آقای منتظری در بهمن 1381   

چند روز قبل ها که داشتم کشوی خودم را پاکسازی می کردم،‌چشمم به کتابی افتاد با این عنوان" مجموعه سخنرانی های هفتمین نشست آموزشی ائمه جمعه"، ورق زدمش،‌در انتهای این کتاب،‌ سخنرانی مرحوم آقای مروی معاون وقت قوه قضاییه را دیدم که در بخش پایانی آن در  مورد جریان رفع حصر آقای منتظری در بهمن ماه ١٣٨١ مطالب جالبی را گفته بود،‌این بود که این متن را عینا تایپ کردم و می گذارمش اینجا برای ثبت در تاریخ:

***

...در این فرصت قصد دارم جریان رفع حصر آقای منتظری را خدمت شما عزیزان گزارش دهم. این گزارش خدمت همه مراجع ارائه شد و اثر مطلوبی بر جای گذاشت.

نخستین نکته در این گزارش این است که 30 درصد این حصر از ناحیه نظام بود و 70 درصد بقیه از سوی خود آقای منتظری بود. آنچه مد نظر نظام بود صرفا محدود کردن رفت و آمد جمعیت  ها و گروهها به بیت ایشان بود و از نظر نظام، رفت و آمد علماء، بزرگان،بستگان و نزدیکان مانعی نداشت و همچنین بیرون رفتن ایشان از منزل به قصد زیارت حرم حضرت معصومه(س) سفر و زیارت مشهد مقدس بلامانع بود.

ایشان در خاوه قم، منزل و باغچه ای داشتند که تابستانها می توانستد از آن استفاده کنند در ابتدای حصر، دادگاه ویژه روحانیت به ایشان گفت که در بسیاری از موراد، شما آزاد هستید ولی خود آقای منتظری گفت: یا همه حصرها برداشته شود یا اینکه کاملا برقرار باشد.

لذا 70 درصد این حصر به خواست خود ایشان بود، زمانی پزشکان به ایشان توصیه کردند که از منزل بیرون رفته و قدم بزنند، اما ایشان در پاسخ گفته بود نمی گذارند از منزل بیرون بروم، مسئول حفاظت آنجا حضور داشته و اعلام کرده بود که بیرون رفتن ایشان هیچ مانعی ندارد و اینکه ما همواره همراه ایشان هستیم به این خاطر است که دشمنان نظام می توانند با کشتن ایشان به نظام، ضربه بزنند و چون جان ایشان در خطر است و همچنین ایشان در زمان قائم مقام بودن محافظ داشته و بدین کار عادت دارند، ما همواره در کنار ایشان خواهیم بود.پروژه حصر آقای منتظری از ابتدا کار به شورای عالی امنیت ملی محول شده بود ولی در هرمقطع که تلاش می شد حصر ایشان برداشته شود، مقام معظم رهبری روی خوش نشان می دادند، به عنوان مثال زمانی آیت الله امینی پیغام دادند که قصد داریم در جامعه مدرسین راجع به حصر آقای منتظری بحث کنیم، حال می خواهیم بدانیم آیا مقام معظم رهبری این کار را می پسندید یا خیر، اگر ایشان نمی خواهند کسی وارد این بحث شود، به ما اعلام نمایید که وارد بحثی که مورد رضایت آقا نیست، وارد نشویم، مقام معظم رهبری در پاسخ فرمودند: این کار هیچ اشکالی ندارد و من از خدا می خواهم که آقابان بتوانند طرحی برای رفع حصر ارائه دهند.

هرچند مقام معظم رهبری با جنبه عاطفی قوی خویش هیچ گاه نمی توانست بپذیرد که این پیرمرد محصور باشد اما هیچگاه به شورای امنیت ملی در این زمینه امر و نهی نکرده است؛ چرا که بحث "عواطف" و "مصالح نظام"، در این مقوله کاملا جدا از هم است؛ معظم له از اینکه شخصی با آن سوابق و در سن کهولت محصور باشد ناراحت هستند اما از نقطه نظر مصالح عالیه انقلاب اجازه نمی دهد که مسایل احساسی بر این قضیه سایه افکند.

 پس از مطرح شدن قضیه حصر در جامعه مدرسین، آیت الله امینی خدمت آقا رسیدند و مقام معظم رهبری فرموند: من قصد ندارم در این قضیه امر و نهی کنم که این حصر برداشته شود یا نشود چرا که باری برداشتن حصر از جایی که ممکن است کانون فتنه،  مایه انحراف جوانان و سبب امید بستن دشمن شود خجت شرعی لازم است تا بتوان در روز قیامت بدان تمسک کرد. معظم له از آیت الله امینی که با آقای منتظری سابقه رفاقت داشته اند، خواستند که بدون اعلام رسمی، مصاحبه یا ثبت و ضبط شخصا نزد آقای منتظری رفته و شفاها از ایشان قول بگیرند که پس از برداشته شدن حصر غیر از درس و بحث و کارهای خودشان به کارهای ضد نظام دست نزنند.

رهبر معظم به کمترین کار در این زمینه بسنده کردند تا صرفا حجت شرعی داشته باشند تا اگر خلاف آن صورت گرفت بتوانند قول آقای منتظری را به ایشان گوشزد نمایند. اما زمانی که آیت الله امینی برای اینکار به منزل آقای منتظری رفتند که ایشان آیت الله امینی را راه نداده و گفتند یا دستور می دهند حصر بداشته شود یا اینکه هیچکس حق ندارد وارد شود.

مورد دیگری که مقام معظم رهبری عنایت ویژه نشان داند زمانی بود که آقای زاهدی درخواست کردند در یک ملاقات خصوصی و طولانی همراه با آیت الله مومن خدمت آقا برسند و راجع به آقای منتظری صحبت کنند. ظرف دو یا سه روز جلسه ای با حضور این دو بزرگوار و  مقام معظم رهبری تشکیل شد و یک ساعت و چهل و پنج دقیقه به طول انجامید. پس از جلسه، این دو بزرگوار قانع شدند و گفتند«آقا دنبال حجت شرعی می گردند».

اوضاع به همین منوال بود تا اینکه یکی از وزرا که با بیت آقای منتظری مرتبط است در هیات دولت گزارش داد که حال آقای منتظری خوب نیست و ایشان به علت محصور بودن روزی 16 تا 17 ساعت می خوابند که برای فدر در این سن علامت خوبی نیست. در آن جلسه آقای خاتمی به وزیر بهداشت دستور داد یک تیم پزشکی به قم بفرستند تا گزارشی از وضعیت جسمی ایشان تهیه کنند. معاون وزیر بهداشت که پزشک خوبی است همراه یک تیم پزشکی به قم رفته و طی گزارش اعلام می کنند حصر آقای منتظری سبب شده است که ایشان دلمردگی و افسردگی پیدا کند. زمانی که آقای خاتمی در جلسه هفتگی خود با مقام معظم رهبری این قضیه را عنوان می کنند که شورای عالی امنیت ملی این قضیه را پیگیری کنند.

لازم به ذکر است که در این قضیه نامه آقای طاهری یا نامه نمایندگان مجلس کوچکترین تاثیری بر اراده الهی آقا نداشته اند و اصولا اینها کوچکتر از آن هستند که بتوانند در برابر ایمان آقا ابراز وجود نمایند. مقام معظم رهبری همواره بر حسب تکلیف شرعی خویش عمل نموده و به قضایایی که ممکن است در نظر برخی مهم باشد اعتنایی ندارند؛ یکی از بزرگان به آقا گفته بود ممکن است دستور شما به کمسیون امنیت ملی را معلول و متاثر از نامه آقای طاهری و نمایندگان مجلس بدانند در این صورت آقای طاهری در چشم مردم بزرگ می شود؛ لذا بهتر است کمی صبر کنید تا آبها از آسیاب بیافتد. آقا در پاسخ فرمودند: من در برنامه ها و موضع گیری های خود اینگونه محاسبه نمی کنم و صرفا تابع تکلیف شرعی خویش هستم و غیر از حجت شرعی چیزی برایم مهم نیست. من تا دیروز حجت شرعی داشتم ولی امروز اینکه کار من به حساب زید و عمرو گذاشته شود برای من حجت شرعی محسوب نمی شود لذا بنده با توجه به بیماری آقای منتظری نمی توانم ایشان را به این بهانه که ممکن است آقای طاهری بزرگ شود، در حصر نگه دارم؛ چرا که در این صورت در روز قیامت نمی توانم پاسخگو باشم.

البته تاکنون آقای منتظری امتحان خوبی نداده است؛ به عنوان مثال شب قبل از حصر مستقیما با بی.بی.سی مصاحبه کرده است. البته چنین وانمود کرده اند که قضیه اتفاقی بوده است؛ بدین ترتیب که ایشان تنها در اتاق نشسته بودند که از رادیو بی.بی.سی به شماره خصوصی! ایشان زنگ می زنند و تعجب می کنند که چطور خود آقای منتظری در همان مصاحبه نظارت استصوابی را زیر سئوال می برد.

 پس از آن هم "احمد" با رادیو  آمریکا مفصلا مصاحبه کرده و از اینکه این رادیو در طی دوران حصر فریاد مظلومانه ایشان را به جهان رسانید تشکر می نماید. در هر حال حضرت آقا فرمودند که اگر بیماری ایشان معلول حصر است حصر را برداشته و فکری برای درمان ایشان بنمایید. شورای امنیت ملی نیز به بررسی کار پرداختند و تاکنون کار به اینجا کشیده است. امیدوارم عاقبت امر خیر باشد. «والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

 
یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ - بهمن هدایتی
  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٩

پیام تسلیت مقام معظم رهبری

پیام تسلیت رهبر معظّم انقلاب اسلامی در پی درگذشت فقیه بزرگوار آیت الله منتظری (۱۳۸۸/۰۹/۲۹ - ۱۷:۳۳)

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت فقیه بزرگوار آیت الله آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری رحمۀ الله علیه را تسلیت گفتند.
متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم   
اطلاع یافتیم که فقیه بزرگوار آیت الله آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری رحمۀ الله علیه دارفانی را وداع گفته و به سرای باقی شتافته اند. ایشان فقیهی متبحّر و استادی برجسته بودند و شاگردان زیادی از ایشان بهره بردند. دورانی طولانی از زندگی آن مرحوم در خدمت نهضت امام راحل عظیم الشأن گذشت و ایشان مجاهدات زیادی انجام داده و سختی های زیادی در این راه تحمل کردند. در اواخر دوران حیات مبارک امام راحل امتحانی دشوار و خطیر، پیش آمد که از خداوند متعال میخواهم آن را با پوشش مغفرت و رحمت خویش بپوشاند  و ابتلائات دنیوی را کفاره ی آن قرار دهد. اینجانب درگذشت ایشان را به همه ی بازماندگان بویژه همسر مکرّمه و فرزندان محترم آن مرحوم تسلیت میگویم و رحمت و مغفرت الهی را برای وی مسألت میکنم.
سیّد علی خامنه ای
29/ آذر/ 1388
  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٩

عرض تسلیت به خانواده محترم ایت اله منتظری

خانواده محترم آیت اله منتظری

احتراما عرض تسلیت این جانب را پذیرا باشید

برای ان مرحوم رحمت بی انتهای الهی را خواهانیم و برای شما از در گاه ایزد منان آروزی صبر و غفران الهی را داریم.

روحش شاد

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٩

ماه محرم شد دل ما از داغ دشت کربلا

شیعیان در بزرگداشت شهدای کربلا، هر روز از دهه اول ماه محرم را مختص به یکی از بزرگان این نهضت جاویدان می دانند.
روز اول محرم : مسلم ابن عقیل علیه السلام

روز دوم محرم : ورود کاروان به کربلا ( ورودیه )

روز سوم محرم : حضرت رقیه علیها السلام

روز چهارم محرم : حضرت حر و اصحاب علیهم السلام - طفلان زینب علیهما السلام

روز پنجم محرم : اصحاب  و عبدالله ابن الحسن علیهم السلام

روز ششم محرم : حضرت قاسم ابن الحسن علیه السلام

روز هفتم محرم : روضه عطش و علی اصغر علیه السلام

روز هشتم محرم : حضرت علی اکبر علیه السلام

روز نهم محرم : روز تاسوعا - حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

روز دهم محرم : روز عاشورا - حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام - حضرت زینب علیها السلام و شام غریبان

روز یازدهم محرم : حرکت کاروان از کربلا

روز دوازدهم محرم : ورود کاروان به کوفه

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٧

چند جمله با آقای نوری زاد

سلام آقای محمد نوری زاد
شما با این سن وسال نمی دانی که مردم از پاره کردن عکس امام ناراحت نیستند از اینکه برخی صریحتا از امام می گویند و داعیه راه امام دارند و منافقانه ریشه های ولایت فقیه را که هدیه امام به انقلاب بود می خشکانند. عصبانی هستند.
حماقت برخی که آلت دست حلقه کیان شدند و بازیچه امثال شما روشنفکران تاریک اندیش .  ای کاش ذره ای از دلسوزیهای شما رنگ واقعیت داشت تا من و امثال من هم  از شما حمایت می کردیم...
ولی چه کنیم که رنگ دروغ دارید و کوس اناالحق می زنید.
ما جکومت اسلامی را می خواهیم   ما شریعت و اسلام را دوست داریم   ما اگر چه عوام هستیم  اما از فرهیجتگانی که ریسمان هدایت شان در دست دیگران است و دلباخته فرهنگ آنها  انصافاَ بهتریم.

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٦

جنبش سبز در جهت سو استفاده از ماه محرم

دوستان به گوش باشید ابلیس سبزپوش اینک نیرنگی دیگر  آغاز کرده است.

توهین به رهبر عزیز و مهربان در آستانه ماه محرم و افزایش بسیار زیاد زمزمه تبلیغ برای حکومتی لائیک در وبلاگ های فرقه  سبزمنافق   در قالب اشعار و مدیحه ثرایی برای امام حسین علیه السلام ؛ ترفندی شیطانی است .

خداوند منافقین را دشمن می دارد....

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٦
تگ ها : سیاسی ، انتخابات

محرم آمد شاید محرم شویم

دوستان:

امام حسین علیه السلام تشنه آب نبود

                                                    تشنه لبیک بود...

ای کاش لیاقت داشتیم و می گفتیم و نشان می دادیم که لبیک یا حسین

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٦
تگ ها : مذهبی ، محرم

فروش اقساطی در یک نگاه

فروش اقساطی

بیع : خرید وفروش                       ثمن : مال ، وجه               مبیع : مال ، کالا                        ذمّه : کفالت ، ضمانت .

بیع : عبارت است از اینکه شخصی (فروشنده) در مقابل مالی(ثمن) که از دیگری (خریدار) می گیرد مال خود(مبیع)را  به دیگری تملیک کند و او نیز به تملیک خود در آورد.

 

فروش اقساطی:

 عبارت است از واگذاری عین به بهای معلوم به غیر به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای مزبور به اقساط مساوی یا غیر مساوی در سر رسید یا سر رسیدهای معینی دریافت گردد.

{ مجوز بانکها جهت انجام معاملات فروش اقساطی ماده10 و 11و بند الف ماده 13 قانون عملیات بانکی بدون ربا می باشد}

با توجه به قانون عملیان بانکی بدون ربا ، فر وش اقساطی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

 

الف - فروش اقساطی مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار:

 

بانک ها به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، اعم از اینکه واحد تولیدی متعلق به شخص حقیقی و یا حقوقی باشد، مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزارکار مصرفی  و سایر  نیازهای مورد احتیاج  این واحدها را منحصراً بنا به درخواست کتبی و تعهد متقاضیان ، مبنی بر خرید و مصرف عوامل مذکور ، طبق ضوابط خریداری و به صورت اقساطی به متقاضی به فروش می رساند.

مواد اولیه: عبارت است از هر نوع مواد خام، نیمه ساخته، ساخته شده واسطه ای و مواد بسته بندی که در تولید یک محصول معین به کار می روند.

لوازم یدکی: قطعات و وسایلی که برای جایگزینی قسمتی از ماشین آلات تولیدی به کار می رود.

ابزار کار: ادوات و وسایلی که عمر مفید آنها حدود یک سال است و با دست غیر مجهز قابل حمل بوده و به عنوان وسایل کمکی در تولید به کار گرفته می شوند.

 شرایط و مقررات اعطای تسهیلات فروش اقساطی

                                  مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار:

 

1-              دریافت تقاضا و تعهد کتبی متقاضی مبنی بر خرید مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار توسط بانک .

*در تقاضای مشتری باید نوع، مقدار، مشخصات، فروشنده، قیمت و شرایط پرداخت و تحویل اموال مورد درخواست تعیین شده باشد. هچنین مشتری باید مسؤولیت مستقیم هرگونه فسادی در جریان معامله و هر نقص واشکالی در کیفیت و کمیت کالا را به عهده گیرد.

2-  اطمینان از برگشت اصل منابع و سود متعلقه در طول مدت قرارداد و تناسب میزان مواد اولیه مورد تقاضا با حجم یک دوره تولید واحد تولیدی و  می باشد.

*منظور از دوره تولید؛ مدت زمان لازم برای طی مراحل مختلف تولید،فروش و برگشت وجه اقلام مورد معامله می باشد.

3-  قیمت فروش اقساطی کالاهای فوق باتوجه به قیمت تمام شده و سود بانک تعیین می گردد .

 

4-  مدت وصول قیمت فروش اقساطی اموال و کالاهای موضوع این دستورالعمل نباید از یک دوره تولیدو یا حداکثر از یک سال تجاوز نماید.

5-  اخذ وثایق و تضمینات قابل قبول به میزان مطالبات بانک از متقاضی ضروری است.

*در فروش افساطی مسکن ششدانگ واحد مسکونی تا وصول کلیه مطالبات بانک به عنوان وثیقه گرفته می شود.

6- بانکها می باید ترتیبی اتخاذ نمایند تا عنداللزوم اموال موضوع فروش اقساطی در طول مدت اجرای قراردادهای مربوط حداقل به میزان مانده طلب بانک به نفع بانک بیمه شود.

7- بانکها مکلفند در قراردادهای منعقده فروش اقساطی قید نمایند که قراردادمذکور،براساس توافق طرفین، در حکم اسناد لازم الاجراء و تابع آیین نامه اجرایی اسناد رسمی می باشد.

*نرخ سود این قرارداد متناسب با بخش فعالیت متقاضی متغیر می باشد.

*شرط اساسی عقد قرارداد قروش اقساطی: موجود و آماده تحویل بودن اموال مورد معامله است.

*بانک معمولاً فقط بهای کالای خریداری شده و یا بهای اسناد وارداتی کالا(ارزش سیف)را پرداخت می نماید و مابقی هزینه ها به عهده متقاضی است.

*در معاملات فروش اقساطی اعلام قیمت فروش نقدی و نسیه به خریدار الزامی می باشد.

ب: فروش اقساطی وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصزفی ساخت داخل و تأسیسات

 

به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت گسترش امور صنعت و معدن ، کشاورزی و خدمات، بانک می تواند اموال منقول را بنابر درخواست متقاضی و تعهد او مبنی بر خرید و مصرف و یا استفاده مستقیم مال و یا اموال مورد درخواست ، خریداری نموده و با اخذ تأمین به صورت اقساطی به مشتری بفروشد.

*اموال موضوع این نوع تسهیلات شامل وسایل تولید،ماشین آلات و تأسیساتی می باشد که عمر مفید آنها بیش از یکسال باشد.

وسایل تولید: تجهیزاتی که از آنها در تولید انواع محصولات استفاده می شود.

ماشین آلات: دستگاهها و ابزاری که به وسیله نیروی محرکه کار می کنند.

تأسیسات: وسایلی که برای استفاده مطلوب از ماشین آلات و یا انجام فعالیتهای خدماتی مورد نیاز می باشند.

 

شرایط و مقررات اعطای تسهیلات فروش اقساطی

                   وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصزفی ساخت داخل و تأسیسات

*کلیه شرایط مربوط به فروش اقساطی مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار عیناً در این معاملات لحاظ می شود.

8- مدت وصول قیمت فروش اقساطی وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصزفی ساخت داخل و تأسیسات نباید از طول عمر مفید اموال مذکور بیشتر باشد.

9-فروش افساطی وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصزفی ساخت داخل و تأسیسات جهت طرحهای تولیدی کشاورزی،صنعتی،معدنی،و خدمات در صورت موجه بودن طرح از لحاظ فنی،مالی و اقتصادی اعطا می گردد.

10-           در معاملات فروش اقساطی وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصزفی ساخت داخل و تأسیسات دریافت حداقل پیش پرداخت نقدی الزامی است.

*کشاورزی10% - صنعت و معدن15% - خدمات20ََََََََََََ%

11- به منظور حصول اطمینان از حسن اجرای قرارداد و وصول مطالبات،اموال موضوع این معاملات می باید در وثیقه بانک قرار گیرد .

*نظر به لازم الاجرا بودن قراردادهای فروش اقساطی  وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصزفی ساخت داخل و تأسیسات ،امضای قراردادهای مزبور به منزله ترهین اموال مورد معامله محسوب شده و نیازی به انجام تشریفات خاص نمی باشد مگر در موارد استثنا شده در قانون جاری.

 

ج: فروش اقساطی مسکن

بانکها می توانند به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت گسترش امر مسکن ، واحدهای مسکونی ارزان قیمت را که مستقیماً یا از طریق اعطای هر یک از انواع تسهیلات بانکی توسط آنها احداث شده باشد؛ منحصراً بنا به در خواست کتبی و تعهد متقاضیان مبنی بر خرید اینگونه واحدها، به صورت اقساطی به آنان، به فروش رساند.

شرایط و مقررات اعطای تسهیلات فروش اقساطی

                   وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصزفی ساخت داخل و تأسیسات

*کلیه ضوابط عمومی معاملات فروش اقساطی عیناً در این معاملات لحاظ می شود.

 

12-          بانکها مکلفند قبل از انعقاد قرارداد فروش اقساطی مسکن، مبلغی از متقاضیان واحدهای مسکونی به عنوان پیش دریافت نقداً دریافت نمایند.

13-          وصول قیمت فروش اقساطی واحدهای مسکونی توسط بانکها به اقساط مساوی، در سررسید های معین، صورت خواهد گرفت.

14-           حداقل یا حداکثر نرخ سود واگذاری واحد های مسکونی توسط شورای پول و اعتبار تعیین می گردد.

 

 

ویژگیهای فروش اقساطی

*                 فروش اقساطی جزو عقود لازم و تابع احکام و مقررات مربوط به عقود لازم می باشد.

*                 از نظر ماهیت حقوقی، براساس ماده344قانون مدنی ؛عقد بیع قابل فسخ نیست از این رو قرارداد فروش اقساطی ماهیتاً قراردادی است لازم الاجراء.

*                 در معاملات فروش اقساطی، تمدید سررسید قرارداد مجاز نبوده و اقساط مقرر می باید طبق قرارداد وصول شود.

*                 در معاملات فروش اقساطی نقش بانک بع عنوان « واسطه وجوه بودن» باید محفوظ بماند.

*                 فروش اقساطی منوط به اینکه در کدام بخش استفاده بشود از لحاظ زمان به کوتاه مدت ، میان مدت و بلندمدت تقسیم می شود.

نحوه تعیین سود معاملات فروش اقساطی

الف: وصول یک قسط درپایان مدت قرارداد

مدت * نرخ* (پیش پرداخت مشتری- قیمت تمام شده اموال خریداری )  =  سود فرو ش اقساطی

                                                                                         واحد زمان * 100

                                ب: به صورت مساوی و متوالی

                                         (1+ تعداداقساط)* نرخ *(پیش پرداخت مشتری قیمت تمام شده اموال)  = سود مدت فروش اقساطی

                                                                                          تعداد اقساط در سال* 2 *100

                                  ج: وصول اقساط پس از یک دوره انتظار و به صورت مساوی

                                       از فرمول الف سود دوره انتظار و از فرمول ب سود دوره بازپرداخت را محاسبه می کنیم؛ مجموع سود این            

                                       دو قسمت سود کل فروش اقساطی را تشکیل خواهد داد.

                                       د: وصول اقساط به صورت ناهماهنگ(مثلاً 3یا4یا6ماهه)

                                        با استفاده از فرمول الف سود هر قسط را به صورت مجزا محاسبه می کنیم و مجموع این سودها، سود فروش 

                                        اقساطی را تشکیل می دهد.

*قابل توجه است که مبلغ پیش پرداخت مشتری، در محاسبه سود منظور نخواهد شد.

 نحوه محاسبه سود اقساط یک دوره مالی:

براساس بخشنامه بانک مرکزی چنانچه مبلغ قراردادفروش اقساطی در فواصل زمانی مشخص و مساوی تقسیط شده باشد، با استفاده از فرمول ذیل سود مربوط به یک دوره مالی، به طور یکجا محاسبه می گردد.

A= C   *                 r                 .       

                1 -         1       .

                          (1 +r) n       

 

A  : مبلغ هر قسط

C  : اصل مبلغ تسهیلات

r  : نرخ تسهیلات(هرماه)

n  : تعداد اقساط

تعیین قیمت فروش اموال و مبلغ هر قسط:

سود دوران بازپرداخت اقساط + قیمت تمام شده اموال = قیمت فروش

             قیمت فروش                .  = مبلغ هر قسط

تعداد اقساط در طول مدت قرارداد

 

 

 

عملیات حسابداری فروش اقساطی:

1: ثبت قرارداد       2:  وثایق و تضمینات

                                                        بد: صندوق/ ح مشتری                                                                        

3: پیش پرداخت فروش اقساطی:                                                                           

                                                       بس: ح پیش پرداخت مشتریان- فروش اقساطی

 

                                        بد: طرف ح تعهدات بانک بابت فروش اقساطی(مبلغ باقیمانده اموال)

4: ثبت تعهدات بانک:

                                         بس: ح تعهدات بانک بابت فروش اقساطی  (مبلغ باقیمانده اموال)

 

                               بد: ح اموال فروش اقساطی (به مبلغ کل)

5: خرید اموال:                                                                                     * تسویه حساب تعهدات بانک به مبلغ پرداخت شده و عکس مرحله 4                       

                                    بس: ح چکهای پرداختنی

 

                             بد: ح تسهیلات اعطایی- فروش افساطی( به قیمت فروش)

6: اعطای وام:                بس: حساب اموال فروش اقساطی ( به قیمت تمام شده)

                                     بس: ح درآمد سالهای آینده (مابه التفاوت فروش و قیمت تمام شده)

 

 

                                                                 بد: ح پیش پرداخت مشتریان-فروش اقساطی (به مبلغ پیش پرداخت)              

7:تعدیل پیش پرداخت فروش اقساطی:

                                                                        بس: حساب تسهیلات اعطایی- فروش اقساطی (به مبلغ پیش پرداخت)

 

                                بد: صندوق/ ح مشتری

8: دریافت قسط:

                                   بس: ح تسهیلات اعطایی فروش اقساطی

در صورت تأخیر در وصول قسط، خسارت تأخیر تأدیه دریافت و به حساب درآمد بانک منظور می شود.

و در صورت عدم وصول طبق ضوابط و شرایط خاص به حساب مطالبات سررسید گذشته و سپس به حساب مطالبات معوق- فروش اقساطی منظور می گردد..

 

9: تعدیل حساب درآمد سالهای آینده در پایان هر دوره مالی بر اساس روش تعهدی:

 

                                                      1        بد: ح صندوق

                                                                   بس:ح تسهیلات اعطایی- فروش اقساطی

الف: سررسید اقساط در پایان هر ماه 

                                                      2          ب: ح سود سالهای آینده تسهیلات

                                                                         بس : حساب سود دریافتی تسهیلات

 

 

                                                                                                      

                                                                                            3        بد: ح سود سالهای آینده تسهیلات ( به میزان سود مربوط به سال جاری آن قسط)

                                                                                                                بس: ح سود دریافتی تسهیلات ( به میزان سود مربوط به سال جاری آن قسط)

ب: سررسید ماه در خلال ماه(بخشی از سررسید در سال آینده)

                                                                                            4        بد: ح سود دریافتنی تسهیلات تسهیلات-  فروش اقساطی ( به میزان سود مربوط به سال جاری آن قسط)

                                                                                                       بس: ح تسهیلات اعطایی- فروش اقساطی ( به میزان سود مربوط به سال جاری آن قسط)

                                                                           

                                                                   5      بد: ح صندوق

                                                                                 بس: ح سود دریافتی تسهیلات فروش اقساطی (به میزان سود دریافتی مندرج در بند4فوق)

                                                                                 بس: ح تسهیلات اعطایی فروش اقساطی  ( به میزان مابه التفاوت مبلغ قسط دریافتی و مبلغ سود دریافتی فوق) 

حالت اول : در صورتی که قسط وصول شود

                                                             6      بد: ح سود سالهای آینده تسهیلات (به میزان سود مربوط به سال جدید آن قسط)

                                                                               بس :ح سود دریافتی تسهیلات (به میزان سود مربوط به سال جدید آن قسط)  

 

 

 

 

                                                                 

                                                             7         بد: ح مطالبات سررسید گذشته تسهیلات (به میزان مبالغ اقساط تاخیر شده)

                                                                             بس: حساب تسهیلات اعطایی- فروش اقساطی (به میزان مبالغ اقساط تاخیرشده و بدون سود دریافتی در بند4)

                                                                              بس: ح سود دریافتی تسهیلات- فروش اقساطی ( به میزان سود دریافتی در بند4)

                                                             8          بد: حساب سودسالهای آینده تسهیلات (به میزان سود مربوط به اقساط تأخیری در سال جدید)

حالت دوم: در صورت عدم وصول قسط                   بس: به میزان سود مربوط به اقساط تأخیری در سال جدید)   

                                                                                                  {چنانچه پس از انتقال به مطالبات سررسید گذشته وصول شود. }    

                                                             9        بد: ح صندوق                                ( به میزان مبالغ جمع اقساط تأخیر شده دریافتی)     

                                                                              بس: ح مطالبات سررسید گذشته تسهیلات ( به میزان مبالغ جمع اقساط تأخیر شده دریافتی)     

                                                           10        بد:  ح سود معوق تسهیلات             ( به میزان سود مربوط به اقساط تأخیری سال جدید)

                                                                               بس: ح سود دریافتی تسهیلات  ( به میزان سود مربوط به اقساط تأخیری سال جدید)

10

: پس از ایقای کامل تعهدات خریدار طبق مفاد قرارداد و وصول کلیه مطالبات بانک بابت معامله فروش اقساطی وثایق مورد رهن بانک  فک و تضمینات مسترد می شود. اسناد برگشت عکس موارد 1و 2 ثبت می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٥:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢۳

فریبای سبز

جریان به اصطلاح سبز در یک اقدام جالب دست به ایجاد وبلاگ های جدیدی در آستانه محرم حسینی زده است و نکته جالب تر اینکه تمامی مطالب این وبلاکها بدون یک واو کم و زیاد کاملاً شبیه هم است و همه نقل قولی است از یک شاهد عینی...

خسته شدیم از بس از قول شاهد عینی دروغ هایتان را خواندیم.
هنوز حادثه 18 تیر در دولت اصلاحات و لگد پراکنی دانشجویان اصلاح طلب را به وزیر کشور دوم خردادی از یاد نبرده ایم .
به نظر من دانشجویانی که تصور می کنند زیاد می فهمند و سخنرانی های آتشینی که دیگران به خوردشان داده اند را در میتینگ ها به نام خود بیان می کنند ارزش آین را ندارد که نیروی انتظامی با آنها برخورد کند
در واقع اگر سیاست نیرو های امنیتی به بی توجهی  به آنها بود تاکنون ما دیگر نامی از این دست نشانده های غرب که تمام دلنگرانی هایشان ارتباط با جنس مخالف است و تقلید از غرب نمی شنیدیم.
امروز که دست شیطان در دستکش مخملی سبز پنهان شده است و به بهانه انتخابات و مسایل دیگر دولتی و اجرایی عده ای نابخرد قصد دارند ریشه ولایت فقیه را در ایران بزنند . به یگانگی و عظمت خداوند سوگند که اگر مطمئن می شدیم که این رفتار ها ناشی از جهل نیست تا آخرین قطره خون به مقابله با این جریان کثیف که مورد حمایت شماست بر می خواستیم.

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٩

سال1332 16آذر سال1388 17اذر

امریکا بداند که دانشجو هنوز بیدار است و  استعمار ستیز

دانشجویانی که اینک نیز در دام سبز امریکا افتاده اند بزودی به نقشه و برنامه آنها پی خواهند برد و در دفاع از ایران و اسلام به مقابله با دشمن شیطان صفت بر خواهند خواست.

به امید روزی که دینمان را برای خوشایند هوس های دنیایی به بازار نیاوریم .

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٧

رشد قارچ گونه وبلاگ های ضد دین سبز پوش

سلام
 رشد قارچ گونه وبلاگ های ضد دین سبز پوش در آستانه محرم حسینی نشانگر برنامه ای است از پیش تعیین شده از سوی گروههای لائیک منتسب به  جنبش سبز امریکایی.
کاربران اینترنتی مراقب دام سبز رنگ باشند که ماهیت این گروه بر همه روشن شده است
 مراقب جوگیر شدن ها باشیم و آب در آسیاب دشمن نریزیم.

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦

چرا رهبری را نشانه رفته اند

 

آنهایی که به رهبر فرزانه و مرجعی دردانه توهین می کنند بدانند که اشتباه می کنند و روزی دست بر پشت دست خواهند زد که کمی بزرگتر شده باشند و کامل تر.       رهبری فقط نایب عام امام زمان است پس نباید در دنیایی که به خود امام  زمان بد و بیراه می گویند توقع داشت که به روحانی دلشکسته ای که تنها آرزویش ایرانی اسلامی و مقتدر است و بیشترین دلواپسی هایش مردمانی هستند که در دورترین نقاط کشور هنوز در محرومیت به سر می برند توهین نشود.
شک نداشته باشید که لقمه حرام  و اعمال پدر و مادر همیشه عمر سعدها و عمروعاص ها را پدید می آورد.
ما می دانیم درد شما چیست و چرا چنین است و می دانیم برخی سردمداران شما فقط از شانه های شما استفاده می کنند که آبشخور از دست رفته خود را باز یابند.
آتش می سوزاند و روسیاهیش فقط برای ذغال می ماند .                                          بیایید منصفانه بیاندیشیم   بیایید ذغال نباشیم
موفق باشید

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٦:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦

دانشجو روزت مبارک

دانشجو روزت گرامی باد .

 یاد و خاطره شهدای دانشجویی که از امریکا و دست نشانده اش متنفر بودند و جان خود را بر سر آرمان و آروزهای پاک و مقدسشان تقدیم ایران کردند گرامی باد.

اما روی سخنم اکنون با این شهداست که خوش به حالتان نیستید و نمی بینید که خیانتکارانی در لباس مقدس شما دست دوستی به سوی امریکا و انگلیس دراز کرده اند و امروز حکومتی می خواهند که لائیک باشد .

اگر چه مردانی نیز در دل این نظام رخنه کردند که از رفتار علوی بهره ای ندارند دل به دنیا بسته اند. شرف و انسانیت ندارند و جوان مردم را بدون جرم و از روی عقده گشایی درونی و جهل ذاتی و حیوان صفتی به قربانگاه کهریزک می سپارند.

میان دانشجوی منتقد و دانشجوی بی سواد جو گیر دلباخته غرب تفاوتی نمی گذارند و همه را به یک چوب می رانند و...

با این همه امیدوار بودم که روز دانشجو را مانند ١٣ آبان به بیراهه نکشانند و لکه ننگ دیگری بر دامان دانشجویان آزاد اندیش مقید به اسلام ننشانند. 

 

  
نویسنده : A.Rasool Darroudi ; ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦